דיור חברתי ועוד

ביום חמישי האחרון (22.9.2016) הגעתי לכנס 'דיור חברתי במרכז' של מרכז הגר. הכנס עסק במדיניות לשילוב דיור בהישג יד במתחמי בניה חדשים באזורי ביקוש, וספציפית במתחם שדה דב. אחד הדברים שאני מנסה לעשות דרך עמודי הפייסבוק והטוויטר של הבלוג זה להעביר מידע ורשמים בזמן אמת מכנסים מעניינים אליהם אני מגיע. כאן המקום לסכם, ולהרחיב קצת על נייר העמדה שפורסם לאחרונה על ידי מרכז הגר ועמד במרכז הכנס.

נייר העמדה עוסק במתחם שאמור להיבנות במקום שדה דב, שצפוי להיות מפונה בסופו של דבר, ומציע לתכנן אותו כך שלמרות שהוא ממוקם באזור מבוקש ויקר, יוכלו לחיות בו ברווחה יחסית מגוון אנשים עם הכנסות שונות. במרכז הגר ממליצים להקצות 10% מיחידות הדיור לדיור ציבורי, ועוד 25% לדירות שישווקו במחירים שמתאימים להכנסתם של משקי בית מעשירונים 3-7, וישווקו לפי קריטריונים מסוימים, ככל הנראה של הכנסה. אלה יהיו ברובן דירות להשכרה לטווח ארוך.

הרציונל שהוצג לכך היה שלסביבה בה אדם גדל ומתחנך השפעה רבה על מצבו החברתי-כלכלי בהמשך החיים. נמצא בעבר שילדים שגדלו בשכונה טובה הצליחו יותר בהמשך מילדים במשפחות דומות עם הכנסות דומות שגדלו בשכונת עוני. דחיקה של משפחות בעלי הכנסה נמוכה ל"גטאות" של עוני השיגה את התוצאות ההפוכות. הערך מתכנון שכונות מעורבות, לפי התפיסה שהוצגה בכנס, גדול מהעלויות שיש לבניית דיור ציבורי שם והעיוותים שעלולים להיווצר משיווק דירות מתחת למחירי שוק.

המלצה דומה, של חיוב היזם להקצות דיור ציבורי ודיור בהישג יד תמורת זכויות נוספות, כללנו בנייר העמדה על התחדשות עירונית שאת כתיבתו ריכזתי בעבר. הרציונל שלנו היה דומה, עם תוספת משמעותית – ההקצאה נועדה גם ליצור פיתרון לתושבי המתחמים, על מנת שהג'נטריפיקציה שמלווה את ההתחדשות העירונית לא תדחק את רגליהם. ההבדל הוא שאנחנו התייחסנו לתמריצים לתהליך שמתרחש על קרקע פרטית בשטח מגורים קיים, ומרכז הגר עוסק בנייר העמדה שלו במה שקורה בבנייה חדשה בשטח ציבורי.

14372444_1181507671911626_8507996809735662003_o.jpg

כנגד התפיסה שמרכז הגר הציגו, הושמעו בכנס שתי ביקורות עיקריות. הראשונה, שהושמעה על ידי ח"כ פרופ' יוסי יונה, שדיבר באחד הפאנלים, היא שבמקום ה"תמהיל" של אנשים מהכנסות שונות עשוי דווקא להעצים תחושות של קיטוב, קיפוח ודיכוי, שלא היו מתעוררות במידה ואנשים אלה היו מתגוררים בשכונות שונות, ושיש מחלוקת בספרות האקדמית על הטענה שמשפחות מבוססות "מושכות למעלה" משפחות לא מבוססות במקרה כזה.

הביקורת השניה, שהושמעה על ידי הפעילה החברתית רותי לביא שדיברה גם כן באותו הפאנל, הייתה על כך שבמתחם שדה דוב, שהוא שטח ציבורי, ממליצים להקצות רק 10% מיחידות הדיור לדיור ציבורי ורק 25% לדיור בהישג יד של עשירונים 3-7, ונוצר מצב שבו 65% מיחידות הדיור מתוכננות כך שיהיו בהישג היד של משפחות משלושת העשירונים העליונים. כל זה על רקע מצב בו ממילא קיים מחסור עצום במלאי הדירות בדיור הציבורי, ודירות באזור המרכז יוצאות מהישג היד של אנשים רבים. שטח ציבורי, לפי הביקורת הזו, צריך לשרת את הציבור, ובראש ובראשונה את המרכיבים החלשים ביותר שלו, וההצעה של מרכז הגר היא בבחינת לעג לרש.

בביקורת הראשונה יש אמנם מימד ערכי, אבל בסופו של דבר היא יכולה להיות מיושבת בכלים מחקריים – אם הראיות על התועלת מתמהיל חברתי הן מוצקות מספיק, כדאי לעודד אותו, ואם לא, אז לא. הביקורת השנייה מעלה שאלה פוליטית – למה (ולמי) צריך לשמש שטח ציבורי? ואם היינו יוצאים מנקודת הנחה שצריך להשתמש בו כדי למקסם את רווחתם של האנשים החלשים ביותר בחברה, האם המדיניות שהוצעה היא המדיניות שתעשה את זה הכי טוב? גם הצעה כמו זו שהעלתה לביא במהלך הכנס, של הקצאת כל המתחם לדיור בהישג יד ודיור ציבורי מעלה שאלות ואתגרים לא פשוטים. אני לא מרגיש שיצאתי מהכנס עם תשובה לשאלות האלה. כך או כך, אני ממליץ לקרוא בעיון את נייר העמדה עצמו.

14424679_1181449891917404_3399924757321835808_o.jpg

עניינים נוספים

באוגוסט נתתי הרצאה במסגרת "האוניברסיטה העממית", יוזמה של העיתונאי תומר אביטל (מאה ימים של שקיפות). במסגרת היוזמה התקיימו כל ערב על הדשא בשדרות רוטשילד הרצאות ומעגלי שיח שמטרתן הכרת ושינוי ה"שיטה", וקידום שקיפות שלטונית. אני דיברתי על איך לקרוא את דו"ח העוני, מתוך תפיסה שלצד המאבק לשקיפות, אנחנו כפעילים לשינוי צריכים להבין את הנתונים אליהם אנו נחשפים ולדעת איך לפרש אותם. ניתן למצוא וידאו של ההרצאה בעמוד הפייסבוק של הבלוג.

באוגוסט התפרסם גם נייר עמדה שבכתיבתו השתתפתי, המציע תוכנית להעסקת מבקשי מקלט באופן מוסדר, בענפים בהם קיים מחסור בעובדים ישראלים. הנייר הוכן במסגרת עבודתי הקודמת במכון ERI, והוכן בשיתוף עם המכון להגירה ושילוב חברתי במרכז האקדמי רופין. למיטב ידיעתי הנייר אינו זמין אונליין בזמן כתיבת שורות אלה, אבל אני מקווה לעסוק בנושא ברשומה עתידית, ואביא קישור ברגע שיהיה זמין.

באוגוסט גם לא פרסמתי רשומה חדשה, ולכן באחד החודשים הבאים אפרסם שתי רשומות כפיצוי.

הכתיבה בבלוג נעשית ללא תשלום ומצריכה זמן ומאמץ. אם גם אתם\ן נהניתם\ן לקרוא, אשמח לקבל את תמיכתכם\ן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כלכלה, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

השארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s