לקראת מס חברות שוויוני, צודק ויעיל יותר

הפוסט מבוסס על הצעה לקידום נושא שהגשתי ללובי 99, בו אני חבר. לובי 99 הוא ארגון שקם באמצעות מימון המונים, ונועד לקדם החלטות שמועילות לציבור הרחב, ולחסום קבלת החלטות שמועילות לקבוצות קטנות עם לוביסטים חזקים. הארגון קצר כבר מספר הישגים, כשדחף להעברת חוק לחיוב רישום של לוביסטים בכנסת ולקח חלק משמעותי בהעברת מסקנות ועדת שישינסקי 2. חברי הלובי הם אלה שמציעים את הנושאים שהלובי מקדם, ומצביעים על מנת לאשר אותם.

תופעה שאנחנו רואים פעמים רבות במדיניות כלכלית, היא חוקים, תקנות ומיסים שהעלות שלהם מפוזרת על מספר רב של אנשים, והתועלות מהן מרוכזות אצל קבוצה קטנה. במצב כזה, לקבוצה הגדולה קשה מאוד להתארגן ולבטל או לשנות את המצב, אך לקבוצה הקטנה יהיו התמריצים והיכולת להתארגן באופן יעיל כדי לשמור אותו כפי שהוא, כי היא כוללת מספר קטן של אנשים ולכל אחד מהם יש הרבה מה להפסיד. אחת הדוגמאות הבולטות ביותר לחוק כזה היא החוק לעידוד השקעות הון. כתבתי מספר פעמים כאן ובעמוד הפייסבוק של הבלוג על הצורך לבטל או להגביל אותו ו"להשטיח" את מס החברות: פחות פטורים ממס ושיעור מס בסיסי נמוך יותר. הצטרפתי ללובי 99 כי אני רואה בו פלטפורמה שמתאימה בדיוק למטרות האלה. זו הזדמנות מצוינת להרחיב על הנושא גם פה.

איך זה ייראה? ההטבות הקיימות בחוק עידוד השקעות הון יבוטלו ויוחלפו במס חברות אחיד. בחישוב שנעשה ב-2015, לפני שמס החברות הופחת מ-26.5% ל-25%, נמצא כי במידה וערך ההטבה "יפוזר" על פני כל החברות במשק, וסך ההכנסות ממס יישמר, יעמוד מס החברות החדש על כ-16.7% (מקור).

למה זה טוב? כפי שציינתי בעבר, את מס החברות המלא משלמים רק מי שאין להם את המשאבים לבצע תכנון מס או לעמוד בקריטריונים של חוק עידוד השקעות הון: עסקים קטנים, עסקים שמייצרים לצריכה מקומית, ואולי גם עסקים חדשים (לפחות אלה שלא נהנים מגב כלכלי). חוק עידוד השקעות הון בולט במיוחד מכיוון שרוב ההטבות הנובעות ממנו מתרכזות בארבע חברות גדולות (מקור; יש לציין כי החל מ-2013 חלו שינויים בהטבות, אך המגמה נותרה דומה).

חכה רגע, ייתכן שתשאלו, אולי החוק ממלא צורך כלשהו של המשק שבגללו משתלם לנו לקיים מצב כזה? התשובה הקצרה היא לא. בחינה של השפעת הטבות המס של החוק מצאה כי הן אינן תורמות לתעסוקה או מעודדות את הגדלת הפיריון (מקור), ובעיקר מבזבזות משאבים שהיו יכולים להיות מנוצלים בצורה טובה יותר. למי שרוצה לעודד השקעות הון, קיימות חלופות טובות יותר.

מה עלולים להיות החסרונות? המס השולי על הכנסה מהון יקטן לעומת מס שולי על הכנסה, מה שעשוי לעודד, לדוגמה, הקמה של חברות ארנק. עם זאת, השפעה זו תהיה שולית לעומת היתרונות, וניתן לטפל בה בדרכים אחרות, כגון מיסוי חברות ארנק. כמו כן, ייתכן מאוד שהחברות שנהנו מההטבות יצמצמו את הפעילות שלהן, ונקרא כותרות על פיטורין. זהו חיסרון שקיים בכל שינוי ובכל רפורמה. זו הסיבה גם שחשוב ללוות רפורמות כאלה בסיוע לאנשים שנפגעים ממנה (לא למקומות העבודה, לא לחברות, לאנשים) או פשוט לדאוג שלכל מי שנעשה מובטל תהיה רשת ביטחון טובה יותר. כאמור, ההטבות לא תרמו לתעסוקה, והתעסוקה הכוללת תחזור לעצמה.

כמה זה יעלה לנו? בגרסה שאני הצגתי, הפחתת מס החברות מתואמת עם ביטול ההטבות, ולכן אין להצעה עלות תקציבית. במידה ותבוצע ההצעה באופן חלקי בלבד ייתכן שהדבר ישתנה.

מי יתמוך בזה? לחברות שנהנות מן ההטבות, כמו אינטל, טבע, צ'ק פוינט וכיל, יש סיבה מצוינת להתנגד ולהקצות משאבים לנסות ולשכנע חברי כנסת לתמוך בחוק. אבל יש סיבות טובות לחשוב שתימצא למהלך תמיכה משני קצוות המפה הפוליטית.

הצעות דומות, שעסקו בלהגביל את ההטבות, עלו בעבר מן השמאל הכלכלי בנייר עמדה של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית (גילוי נאות: עבדתי שם ואף השתתפתי בכתיבת נייר העמדה, רק לא בחלק שדן בהגבלת ההטבות) ובהצעת התקציב האלטרנטיבית של מרצ (שהייתי מעורב בכתיבתה, ואחת התרומות המרכזיות שם שלי הייתה הכנסת וכתיבת הסעיף שעוסק בהגבלת ההטבות), ומן הימין הכלכלי (לפחות יחסית לשני הגופים הקודמים שהזכרתי) בצורת המצגת והמחקר של מכון אהרון, אליהם קישרתי קודם בתור מקורות.

זהו. אם אתם חברים בלובי אני אשמח אם תצביעו לקדם את הנושא שלי, אם אתם לא אז אני אשמח אם תצטרפו או תפיצו. אחרי הכל, בשביל מה פתחתי את הבלוג אם לא כדי להעשיר את השיח ולקדם נושאים כאלה.

הערה מנהלתית: הכתיבה בבלוג נעשית ללא תשלום ומצריכה זמן ומאמץ. אם גם אתם\ן נהניתם\ן לקרוא, אשמח לקבל את תמיכתכם\ן.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כלכלה, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על לקראת מס חברות שוויוני, צודק ויעיל יותר

  1. computheo הגיב:

    למה לא פשוט לבטל את חוק עידוד השקעות הון ולהוריד את מס החברות ל-16.7% וזהו?
    מיסוי חברות ארנק זה ממש Rabbit Hole רגולטורי, שאני בספק שיהיה שווה את המאמץ, שכמו כל רגולציה מי שיכול לתכנן מס יתגבר עליה.

    אהבתי

השארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s