על משרדי ממשלה, גמישות ניהולית ומסע בזמן

בעת כתיבת רשומה זו, הממשלה היוצאת והכנסת הנכנסת מתכוננות להעביר בחופזה חקיקה שתגדיל שוב את מספר השרים, ועולה שוב לדיון הנושא של הרכב משרדי הממשלה, שכולל בצד משרדים חשובים גם שרידים מנוונים של עסקאות פוליטיות מן העבר. הצעת אגף התקציבים הינה לצמצם את מספר המשרדים, ויש המציעים גם לקבוע את הרכבם בחקיקה.

קל להבין למה שינויים תכופים במספר השרים ובמספר המשרדים יוצרים בזבזנות ופגיעה בתפקוד הממשלה. זהו כר פורה לכפילויות ולקוצר רואי תכנוני. אני מסכים שהפתרון הוא קביעה בחוק לא רק של מספר השרים והסגנים אלא גם של מספר והרכב המשרדים. זאת, כמובן, לאחר שבחנו לעומק אילו משרדים כדאי וחשוב לקיים. הייתי מוסיף גם "חוק נורבגי" שמונע משרים להיות בו-זמנית גם חברי כנסת. זאת על מנת להפסיק את המצב הקיים כרגע בו יש כל כך מעט חברי כנסת "פשוטים" בקואליציה, שעבודת הכנסת השוטפת בוועדות נפגעת. מצד שני, ישנה גם בעיה בקביעה בחוק של הרכב המשרדים, אליה אני רוצה להתייחס.

נחזור לרגע אחורה בזמן לשנות החמישים, ונניח שבנקודה זו חשבו על הפתרון שהזכרתי ועיגנו אותו בחקיקה. צוות מקצועי בדק ומצא שהמשרדים הקיימים באותו הזמן משקפים, פחות או יותר, את צרכי הרשות המבצעת, למעט איחוד של שני משרדים קטנים וביטול של אחד אחר. ההמלצות מתקבלות ומעוגנות בחוק יסוד הממשלה. תפקוד הממשלה משתפר, ובכסף שנחסך משתמשים למטרות חשובות שונות.

עוברים כמה עשורים. המשק הישראלי והכלכלה העולמית עוברים שינויים טכנולוגיים נרחבים. הדואר, לדוגמה, מאבד מחשיבותו כאמצעי תקשורת. שר הדואר (שבקו הזמן שלנו פורק המשרד שלו בשנת 1970), ישראל כץ, נותר חסר מעש ומבלה את זמנו בפרסום הודעות לתקשורת התוקפות את אויבי המדינה מבחוץ ומבפנים.

מאידך, ההשקעה בהון האנושי מוכיחה את עצמה, והכלכלה הופכת להיות מבוססת על יזמות וטכנולוגיה גבוהה במקום על תעשיות מסורתיות. למרות השגשוג שחווה ענף ההייטק, הסיכון הגבוה ובעיות אינפורמציה שונות יוצרים מצב של תת השקעה שהשוק אינו מתקן, ומונעים מימוש מלא של פוטנציאל הצמיחה. מגיעה מלמטה דרישה של היזמים להסדיר תמריצים ותמיכה ממשלתיים. המועצה המדעית (שבקו הזמן שלנו הייתה כפופה עד 1977 למשרד האנרגיה ובשנים 1977-1982 למשרד ראש הממשלה) חסרה סמכות וכוח פוליטי לגייס תמיכה, ושרת האנרגיה, שלי יחימוביץ', עסוקה עד מעל הראש ברפורמות בחברת החשמל ונושאים שאינם אנרגיה נמצאים נמוך בסדר העדיפויות שלה.

לממשלה מוגשת הצעת חוק לשינוי הרכב המשרדים: משרד הדואר ייסגר, ויוקם משרד חדש בשם "משרד המדע", שיהיה אחראי על קידום המדע והמו"פ בישראל. תומכי ההצעה מתקשים לגבש תמיכה מספיקה על מנת לשנות חוק יסוד, מכיוון ששר הדואר ושרת האנרגיה אינם ששים לאבד מסמכויותיהם ומפעילים את כוחם הפוליטי הרב נגד ההצעות. כעת מונע העיגון בחוק שיפור של תפקוד הממשלה ושל מצב המשק.

נשמע מוכר? התסריט שהצגתי הוא בדיוני, אבל מזכיר את מה שמתרחש בדרך כלל סביב שינויים מבניים במשק. בדרך כלל מדברים התנגדות מהסוג הזה רק בהקשר למאבקים נגד הפרטה והפחתת ההתערבות הממשלתית, אבל התנגדות מסוג זה יכולה להתעורר בקלות גם סביב מהלך בכיוון ההפוך. הדוגמה האמריקאית לכך היא "אובמה-קייר", תכנית שהגדילה את מעורבות המדינה בתחום הבריאות, ודרשה התגברות על משוכות פוליטיות שונות ועל התנגדות של קבוצות לחץ שונות.

קביעת הרכב משרדי הממשלה בחוק עלולה לפגוע ביכולת הממשלה להתאים את עצמה להתפתחויות, כי לא בטוח שברגע האמת יתקיים הכוח הפוליטי לשנותו. סייג שחשוב לשים לטיעון שלי הוא שאולי לא עד כדי כך קשה לשנות חוק יסוד, לפחות אם מתעלמים ממנהל תקין.

קיים כאן מתח בין עיגון, המאפשר שמירה על דברים חשובים על מנת שלא יישחקו או יידחקו, לבין גמישות (מושג חשוב שסובל משם רע, מסיבות שחלקן הגדול מוצדק), המאפשרת התמודדות עם התפתחויות חדשות ולא צפויות. כשאני עוסק במחקר בנושאי מדיניות, אני נתקל במתח הזה לעיתים קרובות, בשאלות אודות כלל ההוצאה, או קביעות בשירות הציבורי. לדעתי אין פתרון חד משמעי למתח הזה. פתרונות נקודתיים תלויים כמובן בנסיבות, אבל גם בתפיסות ערכיות בדבר חלוקת משאבים. כחוקר, אני שואף למצוא פתרונות שוויוניים, צודקים ויעילים.

במקרה הזה, ייתכן שכדאי להוסיף להצעה שלי מן הפסקה הראשונה מרכיבים נוספים, כגון היכולת למנות שר אחד בלי תיק או שר נוסף במשרד קיים, סט של תנאים לשינויים מבניים במשרדים, ותקווה שכולם ישחקו לפי הכללים במקום לנצל אותם לרעה…

הודעה מנהלתית: למצייצות ולמצייצים שביניכם, פתחתי לבלוג חשבון טוויטר, ואשמח אם תעקבו אחרי. בנוסף לעדכונים על רשומות חדשות, אשתדל לצייץ לעיתים קרובות גם תובנות ושנינויות שונות.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כלכלה, פוליטיקה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

השארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s