בין טרכטנברג ליונה-ספיבק: השוואה בין התוכניות הכלכליות של המחנה הציוני ומרצ

אפתח בשורה התחתונה: להשוות בין התוכנית הכלכלית של המחנה הציוני לבין זו של מרצ זה כמו להשוות בין דו"ח ועדת טרכטנברג ל"אפשר גם אחרת" הדו"ח האלטרנטיבי שחובר על ידי צוות יונה-ספיבק עבור פעילי מחאת האוהלים. הראשונה אמנם כוללת כמה רעיונות טובים, אך הם אינם מספיקים על מנת להתמודד עם האתגרים החברתיים-כלכליים הנוכחיים, ומכיוון שאינה כוללת מקורות מימון, יישומם צפוי להיות מצומצם ובעייתי. השנייה לעומת זאת, היא תוכנית מקיפה המתמודדת עם אתגרים אלה, לרבות הצגת מקורות שיאפשרו את יישומה לאורך זמן. מי שרוצה לתת את הקול שלו\ה למען תוכנית כזו, צריכ\ה להצביע מרצ.

בהתחלה לא תכננתי לכתוב רשומה בנושא הזה. הרבה כבר נכתב על מצעי כל המפלגות והרבה השוואות נעשו. ראיתי כבר לא מעט השוואות מוצלחות של הפרטים הקטנים בכל מצע, אחד לאחד. החלטתי לנסות בכל זאת כשלפני כמה שבועות אחד הקוראים הציע לי לערוך השוואה כזו, אבל להתמקד בתוכניות הכלכליות של המחנה הציוני ושל מרצ. אחרי שלקחתי צעד אחד אחורה מהעצים והסתכלתי על שני היערות, הבנתי שהם מזכירים לי משהו שעיינתי בו בעבר. ההשוואה בין תוכניות הכלכליות  של המפלגות האלה הזכירה לי השוואה אחרת, בין שניים מן המסמכים החשובים ביותר שנכתבו בעקבות מחאת האוהלים של 2011: דו"ח ועדת טרכטנברג ודו"ח ועדת יונה-ספיבק.

לא עם כל הביקורת על ועדת טרכטנברג אני מסכים. יש בה כמה המלצות חיוביות, כגון חינוך חובה חינם מגיל 3, שיישומן ראוי וחשוב. אולם גבולות הגזרה שוועדה זו סימנה (או שסומנו עבורה) מבעוד מועד לא אפשרו שינויים מהותיים במדיניות הממשלה, ואף הפריעו ליישום המלצות הועדה עצמן. יישום כל ההמלצות והשינויים עולה כסף. ברגע שמחליטים שלא להגדיל את ההוצאה הציבורית, יישום החלטות הועדה הופך למשיכה של שמיכה קצרה, שתמיד משאירה חלקים חשופים לקור. חוסר המוכנות של ממשלת נתניהו לקצץ במקומות שדרשו קיצוץ, כגון תקציב הביטחון, רק החריף את המצב.

בדומה לכך, בתוכנית הכלכלית של המחנה הציוני מוצע לשמור על היקף הוצאות דומה לנוכחי, עם התחייבות שלא להעלות מיסים. להבדיל מאותו דו"ח, התוכנית הכלכלית הנוכחית של המחנה הציוני אינה כוללת אפילו המלצה היכן לקצץ במידה ויהיה בכך צורך. לא ברור כיצד ימומנו הצעדים המוצעים שם ללא קיצוצים בקיים עליהם נכתב בפרק המדיניות התקציבית שלהם כי הם "כבר אינם 'מייעלים' אלא פוגעים בתשתית היסוד של החברה הישראלית".

למרות שאחד ממוביליה החליט להתמודד במפלגה אחרת, רוחה של ועדת יונה-ספיבק שורה דווקא על התוכנית הכלכלית של מרצ. גם שם ישנה כוונה להגדיל בהדרגה אך באופן משמעותי את משקלה של ההוצאה הציבורית בתוצר. גם שם כל אגורה של הכנסות מגובה בקיצוץ מקביל בהוצאות או בהצגת מקורות מימון דרך מיסוי. המקורות עצמם כוללים צעדים חשובים כגון קיצוץ הוא בהעברות "מתחת לשולחן", לביטחון ולחטיבה להתיישבות, ותמריצים להחזרת דירות וקרקעות ריקות לשוק, דרך מיסוי שלהן, ולחלוקה מחדש של ההון במדינה, דרך מס עיזבון.

עיון במקורות המימון נותן גם מבט על כמה מן המרכזיים באתגרים שהזכרתי קודם: ההוצאה הביטחונית המנופחת, הזנחת מדינת הרווחה בתחומי הקו הירוק לעומת טיפוחה מחוצה לו, ואי שוויון בהכנסות ובהזדמנויות שניתנות לאזרחי ישראל. ההימנעות של רוב המפלגות מהצבעה על מקורות המימון היא גם הימנעות מהצבעה על מי מקבל מתנות, הנחות או זכויות יתר, וממי יש לקחת אותן. כולם קוראים להחלפת השלטון ולשינוי השיטה, אבל מי שחושש להצביע על המחיר, לא בטוח שיהיה מסוגל לשלם אותו. מי שלא תסכים להצביע על מי שייפגעו מן השינוי, לא בטוח שתעז לעמוד מולם. כדי לשנות את סדרי העדיפויות בישראל, כדי לדחוף זאת בכנסת ובממשלה, צריך מרצ חזקה.

אני מציע לא להסתפק במה שכתבתי, אלא ללכת לקרוא בעצמכם\ן, או לעיין בהשוואת המצעים הכלכליים שפורסמה באתר של מכון ון ליר.

הכותב סייע בהכנת התקציב האלטרנטיבי של מרצ לשנת 2015.

הערה מנהלתית: בחודשים הקרובים צפויים חידושים והפתעות בבלוג, ומומלץ להירשם לעדכונים.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כלכלה, פוליטיקה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על בין טרכטנברג ליונה-ספיבק: השוואה בין התוכניות הכלכליות של המחנה הציוני ומרצ

 1. תמיר אלוש הגיב:

  אני מצאתי את הפוסט חסר במקצת, חוץ מהקריאה הברורה להצביע מרץ חשתי שחסר עומק לדברים, בחור כמוני, שלא בקיא בוועדות ובפרטי המצעים לעומקם, מתבלבל.
  אשמח לפירוט נוסף לנקודות ההשוואה שהעלת כאן שיהיה יותר מ"הנה הלינק, תהנו"
  חוץ מזה, היה סבבה.

  אהבתי

  • עמית הגיב:

   בגלל שהמחאה הייתה נושא כזה מדובר בזמנו, הנחתי שיבינו על מה אני מדבר כשאני מזכיר את הועדות, אבל ייתכן שלא צדקתי. לגבי פירוט נוסף – כשניסיתי לכתוב על התוכניות הכלכליות בצורה מפורטת לפי סעיף, לא הרגשתי שהוא יוצא שונה מהשוואות אחרות שראיתי. לכן השמטתי את זה בסוף וכללתי רק את מה שבאמת היה לי להוסיף עליהן.

   אהבתי

השארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s